Joomla! 2.5 kurulumu

Joomla 1.0, 1.5, 1.6 ve 1.7 derken yeni nesil 2.5'in kararlı sürümü sonunda çıktı. Deneme ve henüz geliştirme aşamasında olan sürümlerini arada bir inceleyerek sonuca ilişkin fikirler edinmeye çalıştım fakat, kararlı sürüm bizlere sunulmadan dersleri ve incelemeleri yayınlama taraftarı olmadım.

Çünkü ben de en az sizler kadar önce kullanıcıyım. Eğitim ve sunum aşamaları bu özelliğin arkasında kalıyor. Daha sık kullandığım, ihtiyacım olan ve sizlerin de sık geri dönüş yapabileceğiniz eklentiler, görsel anlatımlar ve benzersiz sorunların çözüm kaynağı olmasını hedeflediğim bu portfolyo alanında artık Joomla 2.5'e ilişkin notlar da bulabileceksiniz. İlk konu elbette kurulumla ilgili. Makalenin devamında, 7 adımda Joomla! 2.5'in kurulumunun nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin görsel bir anlatım bulacaksınız.

Keyifle gezinin...


Joomla 2.5 Demo: SİTE - YÖNETİM ALANI (K.ADI: DEMO - ŞİFRE: DEMO)


Joomla 1.5'in kurulumunu anlatırken verdiğim notları ve uyarıları burada tekrar etmeyeceğim. Ve elbette dosyanın sunucuya yüklenmesi ve yeni veritabanı oluşturmak gibi eylemlerin nasıl yapılacağına ilişkin aklınızda soru işaretleri varsa önce şu makaledeki birkaç adımı takip edin. Aşağıda göreceğiniz anlatım, yalnızca Joomla! kurulum adımlarının detaylarını içermektedir.

 

Adım 1:Dil Seçimi

Sistem, tarayıcınızın dilini otomatik olarak algılar. Böylece dil seçimini hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Algılayamadığı ya da farklı bir dille kurulum gerçekleştirmek isterseniz, tıpkı eski sürümde olduğu gibi seçimi kendiniz gerçekleştirin.

 

Adım 2: Kurulum öncesi kontrol

Tıpkı Joomla 1.5'de olduğu gibi, sitenizin bağlı olduğu sunucunun Joomla!ya yeterli olup olmadığını anlayabileceğiniz alandır burası. Önerilen php.ini ayarları ve desteği karşılanmadığı taktirde kurulumda ya da kullanımda sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sebepten, durum sekmesinde belirtilen uyarıları sunucu yöneticinizle paylaşmanız ve çözüm arayışına girmeniz önerilir. Yine de çoğu kez kuruluma devam edebilirsiniz.

 

Adım 3: Lisans

Joomla! kullanım, kurulum ve dağıtım sözleşmesini okuyup onaylayın ve bir sonraki adıma geçin.

 

Adım 4:Veritabanı yapılandırması

Sunucunuzun desteklediği veritabanı türünü (genellikle MySQL), oluşturduğunuz veritabanı kullanıcı adını, şifresini ve veritabanı adını girerek bir sonraki adıma geçin. Ayarlarınız doğruysa bu adımı da geçebileceksiniz. Yanlışsa eğer, kırmızı uyarı metinleriyle karşılaşacak ve çözüm için öneriler alacaksınız.

Önemli: Veritabanınız mevcut sunucunuzda ise localhost, değilse, bağlı bulunduğu sunucunun ip adresini yazmanız gerekmektedir.

 

Adım 5: FTP yapılandırması

FTP katmanını etkinleştirmek istiyorsanız bu adımdaki kutucukları doldurun. Dilerseniz bu adımı sistem yönetim alanından da sonra yapabilirsiniz. Ne işe yaradığı konusunda ise şunu söyleyebilirim: Bazı sunucularda uzaktan kontrol güvenliği daha sıkı tutulmuş olabilir. Yani bizim anlayacağımız türden ifade etmek gerekirse, tarayıcıdan FTP katmanını, FTP katmanından tarayıcı yüklemelerinin erişimi bazı sunucularda kapalıdır ve bu iki yönetim ve kurulum şekli birbirinden bağımsız çalışır. FTP yapılandırmasını yapmadığınız takdirde, tarayıcıdan FTP'ye müdahale edemeyebilir ve kurulumu gerçekleştiremeyebilirsiniz. Şansınızı, bu alanı boş geçerek deneyebilirsiniz.

 

Adım 6: Yapılandırma

Joomla 1.5'den farklı olarak, Site meta anahtarlarını da bu adımda girmenize olanak tanıyan bir sistemle karşı karşıyasınız. Klasik son ayar kutucuklarını da doldurduktan sonra, Joomla!'da deneyim sahibi değilseniz, "örnek veriyi" kurmanız gerekmektedir. Böylece Joomla!yı daha iyi tanıma fırsatı bulacaksınız.

 

Adım 7: Son

Filmin en çok bu kısmı güzel işte. Joomla!yı başarıyla kurduğunuz için sizi tebrik eden, ihya olmanıza olanak tanıyan 7. adım... Joomla!yı kurduğunuz dizinde bulunan installation klasörünü silin ve yeni nesil Joomla! ile başbaşa kalmanın keyfini çıkarın.

Aşağıda, site ve yönetim alanına ilişkin görüntüler de mevcut. Takıldığınız noktalarda yardım istemek için lütfen yorum formunu kullanın.

Başarılar.


Yorumlar

Merhaba ;
öncelikle sunumunuz için teşekkür ederim ben Joomla yeni kullanıyorum denemek için subdomainimde kurmaya çalıstım fakat 6.adımda takılıp kalıyor. Soyle kurmaya calıstım , Joomla_2.5.7-Stable-Full_Package adlı rar.lı klasoru Pleskpanelimden subdomainim olan klasore çıkarttım ( Browserdan , FTP den değil ) daha sonra domain ismini browser'a girip ilk ekran gorunutunuzden itibaren kuruluma basladım ama 6. adımda takıldım.
yardımcı olursanız sevinirim , şimdiden teşekkür ederim.
Ahmet Kolcu 01-10-2012 00:24 #1

ben kurulumu windows 7 ISS üzerine fastcgi aktif yaparak kurmaya çalıştım php nin 5.3.17 versiyonunu ve mysql 5.5 versiyonunu yükledim localhostta test.php adındaki dosyayı çalıştırdığımda hiç bir sorun yok fakat joomla 2.5 kurulumu sırasında dil seçimini bir türlü geçemedim ve hatanın sebebini de bulamadım lütfen yardımlarınızı bekliyorum
abdullah demirkol 04-10-2012 20:06 #2

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

It seams that module Activation (mod_jstats_activate) is not installed correctly. Please refer to JoomlaStats extension installation problem page.